Zakliczyn to miasto i siedziba gminy Zakliczyn leży w powiecie tarnowskim w województwie małopolskim. Zakliczyn jest ciekawym miejscem wypoczynku urlopowego jak i weekendowego, ponieważ posiada liczne walory krajobrazowe, kulturowe i historyczne. Początki Zakliczyna sięgają bardzo odległych czasów. Niektórzy badacze tych terenów sądzą, że Zakliczyn można identyfikować z miejscowością Dunauiz, która wchodziła w skład dóbr tynieckich, a wymieniona była już w dokumentach z 1125 roku. Po bogatej historii miasteczka, pozostało do dziś wiele zabytków i miejsc, które warto zobaczyć.
Rynek zakliczyński – jest drugim, co do wielkości rynkiem w województwie małopolskim wraz z odrestaurowanym Ratuszem, na którym od 600 lat, co środę odbywają się słynne jarmarki Zakliczyńskie.
Muzeum Grodzkie "Pod Wagą" – mieści się w jednym z charakterystycznych zakliczyńskich „domów podcieniowych” przy ulicy Mickiewicza, gdzie wraz z innymi ciekawymi architektonicznie domami z XIX i początku XX wieku tworzą zwartą zabudowę ulicy Mickiewicza.
Kościół parafialny p.w. Św. Idziego - parafia w Zakliczynie powstała z fundacji tynieckich benedyktynów być może już w XII w., pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1326 r. Poprzedni kościół był obiektem drewnianym z murowaną kaplicą i zakrystią wzniesionymi w pierwszej połowie XVII wieku. Został zniszczony w wyniku pożaru w 1735 r. Obecny kościół zbudowano w latach 1739-68, z zachowaniem murowanych części dawnego kościoła.
Klasztor i Kościół Ojców Franciszkanów – w 1662 roku Zygmunt Tarło upamiętnił swe imię poprzez sprowadzenie do Zakliczyna pierwszego w Polsce zakonu franciszkanów. W odległości siedemset metrów od rynku ufundował klasztor Reformatów, budując im drewniany klasztor i rok później kościół.
Wzgórze Melsztyńskie - z ruinami średniowiecznego zamku Spytków.
Dwór Lusławicki – prywatna posiadłość Krzysztofa Pendereckiego.
Wieś Jamna - znana jako miejsce działań wojennych w czasie II Wojny Światowej położona na górze.
Rosulec - 530 m n.p.m. gdzie znajduje się świątynia Matki Boskiej Jamneńskiej, Dom św. Jacka, Bacówka Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.